Růstový hormon a jeho množství v organismu je jedním z důležitých faktorů ovlivňujících naše výsledky. Je tak významný, že ho kulturisti často používají jako dopingovou látku. Růstový hormon využívaný pro podporu sportovního výkonu jako stimulátor syntézy bílkovin pro tvorbu aktivní svalové hmoty. Někdy bývá spojován s růstem síly, ale přímý vliv na růst síly nebyl prokázán.
Účinky růstového hormonu nepřitahují jen vrcholové sportovce, ale také rekreační sportovce, u nichž jsou známky užívání také dosti patrné.
O růstovém hormonu
Růstový hormon se přirozeně tvoří v mozku a hraje velkou roli ve správné funkčnosti organismu. V těle má vliv zejména na růst a sílu kostí, nárůst svalů, čehož právě můžeme v praxi využít jak při redukci hmotnosti, tak i při budování svalů, rýsování a formování postavy. Hraje důležitou roli v přeměně nadbytku tuků na využitelnou energii. Jinými slovy je zodpovědný za mládí, vitalitu, energii a další zdravotní benefity, které jsou s mládím spojené.
Funkce růstového hormonu v těle
Růstový hormon je důležitý nejen u dětí, které jsou ve vývinu a se cvičením mohou teprve začínat, ale hraje důležitou roli v metabolismu nás dospělých. Organismus vylučuje tento hormon po celou dobu našeho života. Množství tohoto hormonu v těle se měří podle hladiny IGF-1 (tzv. Insulin growfactor). Růstový hormon má veliký efekt na všechny buňky našeho těla více než ostatní hormony, protože je jakýmsi buněčným generátorem. Růstový hormon také:
- podporuje přenos aminokyselin do buněk a v nich dále tvorbu bílkovin
- má pozitivní vliv na játra a ledviny
- podporuje lipolýzu (uvolňování mastných kyselin)
- podporuje zvýšení intenzity tělesné zátěže
- podporuje snižování množství močoviny v těle
- má pozitivní vliv na dusíkovou bilanci
- pomáhá v těle zadržovat sodík a draslík
Už jen pro tyto zásadní funkce bychom si ho měli předcházet. Přestože množství růstového hormonu v těle je dosti dáno naší genetikou, existují způsoby, jak jeho produkci zvýšit. A to zcela přírodně.